ArhUkim

instagram twit facebook ilearn mail

РАБОТИЛНИЦИ

Festival Days of Oris 22

Speakers

start stop bwd fwd

Претставување на резултатите од студентската работилница во рамки на меѓународниот проект „Rehabilitation of Mass Housing Neighborhoods“, со учество на колеги од Факултетот за архитектура од Детмолд, Германија и Факултетот за архитектура од Белград, Србија. Настанот се оддржа на Архитектонскиот факултет во Скопје на 15.9.2022-та година, а изложбата може да се погледне во галеријата „Коридор“.

Фотографиите се на Мила Гавриловска.

Slika za AF web COST

Архитектонскиот факултет во Скопје е дел од организацијата на серија работилници кои се одржуваат во рамките на меѓународниот научен проект COST Action 18126 – Writing Urban Places. New Narratives of the European City раководен од Техничкиот универзитет во Делфт (TU Delft). Работилницата во Скопје носи наслов Skopje Brutalism Trail и ќе се реализира во соработка со АКТО фестивалот за визуелни и изведувачки уметности со гости и тутори од повеќе земји. Повеќе за темата на работилницата како и апликација за учество може да се добие на овој ЛИНК.
*На работилницата може да земат учество студенти од четврта и петта година како и студентите на докторските студии на Архитектонскиот факултет Скопје

Web Poster Summer School 2022

eu2