SSARCH 2018 poster update names  mk 1000x1400px

Овогодинешната Летна школа ве кани да развиете нов приод кон архитектонското размислување. Централната тема на нашето експериментално истражување ќе биде играта. Материјалната (не дигитална) игра е социјален настан како и организациски модел. Таа истовремено ги предизвикува и заедницата и поединецот. Таа ги изострува нашите чувства и способности, во социјални како и во практични услови. Од овие причини играта е замислена во различни академски полиња, како урбани, социолошки и економски студии.

Заинтересирани сме за комплексната структура на играта, правилата, елементите, полето за игра, стратегијата и елементот на случајност.

Селото Лазарополе, каде што ќе се одржи 27-та Летна школа, ќе биде нашата почетна точка. Населбата била изградена на планински терен, врз економска база на овчарство и обработка на волна во блиската текстилната фабрика. Впечатливо е дека сите куќи за живеење се со слична големина и се градени со слични материјали и техники, а сепак ниедна не е идентична со другите. Има доволно отстапки во секој проект за да му даде единствена позиција, релација и израз. Денес селото е напуштено во зимскиот период и се користи како место за одмор за време на летото.

Летната школа ќе се развива низ различни фази како што се експерименти во 1:1 со користење на вернакуларни техники, процесно-ориентирана анализа на постојната архитектонска состојба во населбата, водејќи кон игрива шпекулација за идниот развој на ова место, како тој може да се оствари – и оттука кои нови видови конструктивни методи и архитектонски форми може да произлезат од него.