ЛИСТА НА ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТИ ВО ЛЕТНИОТ СЕМЕСТАР ВО УЧЕБНАТА 2019/2020 ГОДИНА X СЕМЕСТАР
- Вонр.проф. д-р Михајло Зиноски
- Доц. д-р Мери Батакоја
Доц. д-р Саша Тасиќ
ЛИСТА НА ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТИ ВО ЗИМСКИОТ СЕМЕСТАР ВО УЧЕБНАТА 2018/2019 ГОДИНА
X СЕМЕСТАР
Листа на изборни предмети на интегрирани петгодишни студии од прв и втор циклус по архитектура, за зимскиот семестар во учебната 2017/2018.
VII семестар:
- Индустриски дизајн - Проф. д-р Иванка Кировска
- Дизајн на мебел - Проф. д-р Иванка Кировска
- Енергетска ефикасност - Вонр. проф. д-р Страхиња Трпевски
- Перспектива - Доц. д-р Бојан Каранаков
- Пластично обликување 2 – Проф. м-р Наташа Милованчева
- Ликовно изразување 2 – Проф м-р Елизабета Аврамовска
- Селектирани теми од јавни објекти - Проф. д-р Анета Христова-Поповска
IX семестар
- Одржлив урбан развој – Вонр. проф. д-р дивна Пенчиќ
- Графички дизајн - Проф. д-р Иванка Кировска
- Архитектонска критика - Проф. д-р Анета Христова-Поповска
- Теории во проектирањето - Проф. д-р Анета Христова-Поповска
- Селектирани теми од јавни објекти - Проф. д-р Анета Христова-Поповска
- Селектирани теми од јавни објекти – Вонр. проф. д-р Михајло Зиноски
- Селектирани теми од индустриски објекти – архитектурата на индустриско наследство – Доц. д-р Горан Мицковски
- Енергетска ефикасност - Вонр. проф. д-р Страхиња Трпевски
X семестар
- Интегрирана заштита на градителско наследство – Вонр. проф. д-р Елизабета Kасапова, Доц. д-р Ана Ивановска Дескова
- Селектирани теми од индустриски објекти - Доц. д-р Александар Радевски, Доц. д-р Горан Мицковски
- Селектирани теми од стопански објекти - Доц. д-р Александар Радевски, Доц. д-р Горан Мицковски
- Селектирани теми од станбени објекти - Проф. д-р Минас Бакалчев, Доц. д-р Саша Тасиќ
- Селектирани теми од објекти за колективно домување - Проф. д-р Минас Бакалчев, Доц. д-р Саша Тасиќ
- Одржлив урбан развој – Вонр. проф. д-р Дивна Пенчиќ
- Селектирани теми од јавни објекти - Проф. д-р Анета Христова-Поповска, Вонр. проф. д-р Михајло Зиноски, Доц. д-р Мери Батакоја
- Визии за современиот град - Доц. д-р Слободан Велевски
- Енергетска ефикасност - Вонр. проф. д-р Страхиња Трпевски
- Урбана реконструкција - Проф. д-р Јасмина Силјаноска
- Планирање на градски сообраќај - Проф. д-р Владимир Арсовски
Листа за студија во VII семестар во учебната 2017/2018 година:
Студио VII1
Тема: Нови фронтови на вода во Пештани, Охридско Езеро
Локација: Пештани, Охрид
Педагошки тим: Проф. д-р Минас Бакалчев и Доц. д-р Саша Тасиќ
Студио VII2
Тема:Нов отворен пазар
Локација: Ресен
Педагошки тим: Вонр. проф. д-р Михајло Зиноски
Студио VII3
Тема: Урбана винарија
Локација: Скопје
Педагошки тим: Доц. д-р Александар Радевски и Доц. д-р Горан Мицковски
Студио VII4
ТЕМА: Архитектонско урбанистичко решение на градска четврт Ц08
Локација: Скопје
Педагошки тим: Проф. д-р Владимир Арсовски
III Се усвојува листата за интегративно студио во IX семестар во учебната 2017/2018 година:
Тема: Бродови на суво: Пунктуелни интервенции покрај реката Вардар во подрачјето на Скопје
Локација: д 30км река Вардар, Скопје
Педагошки тим: Проф. д-р Минас Бакалчев и Доц. д-р Саша Тасиќ
Тема: Нов културен дистрикт, архитектонско и програмско преобликување на фабриката 11 Октомври
Локација: Скопје
Педагошки тим: Вонр. Проф. д-р Михајло Зиноски
Тема: Перформативниот пејсаж како програмски медиум на јавниот простор/згради: културен предел крај Крушевското Езеро
Педагошки тим: Проф. д-р Анета Христова-Поповска, Доц. д-р Мери Батакоја
Тема: Камбек архитектура
Локација: Скопје
Педагошки тим: Доц. д-р Горан Мицковски, Доц. д-р Александар Радевски
Тема: Обрасци на раст: неприродни екологии
Локација: Скопје
Педагошки тим: Доц. д-р Слободан Велевски, Вонр. проф. д-р Огнен Марина, Доц. д-р Марија Мано-Велевска
IV Се усвојува листата за архитектонска работилница во IX семестар во учебната 2017/2018 година:
Тема: Опозиции, нов парадигматски пристап во однос на одржливата заштита на два објекти од периодот на модерната на примерот на станбената и јавната архитектура во градот Скопје
Локација: Скопје
Раководител: Вонр. проф. д-р Михајло Зиноски
ЛИСТА НА ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТИ
ВО УЧЕБНАТА 2021/2022 ГОДИНА
X СЕМЕСТАР
- Урбана реконструкција - Проф. д-р Јасмина Сиљаноска
- Селектирани теми од објекти за колективно домување - Проф. д-р Минас Бакалчев/ Вонр. проф. д-р Саша Тасиќ
- Селектирани теми од станбени објекти – Проф. д-р Минас Бакалчев/ Вонр. проф. д-р Саша Тасиќ
- Архитектонска композиција 2 - Проф. д-р Митко Хаџи Пуља
- Енергетска ефикасност - Проф. д-р Страхиња Трпевски
- Архитектонска критика - Проф. д-р Анета Х. Поповска
- Теории во проектирањето - Проф. д-р Анета Х. Поповска
- Архитектонско истражување во областа на објектите за масовна посетеност – Вонр. проф. д-р Михајло Зиноски
- Градежни материјали – Проф. д-р Ана Тромбева Гаврилоска
- Интегрирана заштита на градителско наследство - Проф. д-р Елизабета Касапова
- Одржлив урбан развој - Проф. д-р Дивна Пенчиќ
- Визии за современ град - Вонр.проф. д-р Слободан Велевски
- Селектирани теми од стопански објекти - Вонр. проф. д-р Александар Радевски
- Селектирани теми од индустриски објекти – Вонр. проф. д-р Александар Радевски/Вонр. проф. д-р Горан Мицковски
Листа на изборни предмети на интегрирани петгодишни студии од прв и втор циклус по архитектура, за зимскиот семестар во учебната 2016/2017.
ИНТЕГРИРАНА ЗАШТИТА НА ГРАДИТЕЛСКО НАСЛЕДСТВО
Вонр. проф. д-р Елизабета Kасапова,
доц. д-р Ана Ивановска Дескова
АРХИТЕКТОНСКА КРИТИКА
Проф. д-р Анета Христова-Поповска
ТЕОРИИ ВО ПРОЕКТИРАЊЕТО
Проф. д-р Анета Христова-Поповска
СЕЛЕКТИРАНИ ТЕМИ ОД ИНДУСТРИСКИ ОБЈЕКТИ
Доц. д-р Александар Радевски,
Доц. д-р Горан Мицковски
СЕЛЕКТИРАНИ ТЕМИ ОД СТОПАНСКИ ОБЈЕКТИ
Доц. д-р Александар Радевски,
Доц. д-р Горан Мицковски
АРХИТЕКТОНСКА КОМПОЗИЦИЈА 2
Проф. д-р Митко Хаџи-Пуља
СЕЛЕКТИРАНИ ТЕМИ ОД СТАНБЕНИ ОБЈЕКТИ
Проф. д-р Минас Бакалчев,
Доц. д-р Саша Тасиќ
СЕЛЕКТИРАНИ ТЕМИ ОД ОБЈЕКТИ ЗА КОЛЕКТИВНО ДОМУВАЊЕ
Проф. д-р Минас Бакалчев,
Доц. д-р Саша Тасиќ
ОДРЖЛИВ УРБАН РАЗВОЈ
Вонр. проф. д-р Дивна Пенчиќ
СЕЛЕКТИРАНИ ТЕМИ ОД ЈАВНИ ОБЈЕКТИ
Проф. д-р Анета Христова-Поповска,
Вонр. проф. д-р Михајло Зиноски,
Доц. д-р Мери Батакоја
ВИЗИИ ЗА СОВРЕМЕНИОТ ГРАД
Доц. д-р Слободан Велевски
ЕНЕРГЕТСКА ЕФИКАСНОСТ
Вонр. проф. д-р Страхиња Трпевски
АРХИТЕКТУРА И ЖИВОТНА СРЕДИНА
Вонр. проф. д-р Страхиња Трпевски
УРБАНА РЕКОНСТРУКЦИЈА
Проф. д-р Јасмина Силјаноска
ПЛАНИРАЊЕ НА ГРАДСКИ СООБРАЌАЈ
Проф. д-р Владимир Арсовски
АРХИТЕКТОНСКО ИСТРАЖУВАЊЕ ВО ОБЛАСТА НА ОБЈЕКТИТЕ ЗА МАСОВНА ПОСЕТЕНОСТ
Вонр. проф. д-р Михајло Зиноски
ЛИСТА НА ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТИ ВО ЛЕТНИОТ СЕМЕСТАР ВО УЧЕБНАТА 2019/2020 ГОДИНА X СЕМЕСТАР
Урбана реконструкција- Проф. д-р Јасмина Сиљаноска
Планирање градски сообраќај - Проф. д-р Владимир Арсовски
Енергетска ефикасност - Вонр.проф. д-р Страхиња Трпевски
Архитектура и животна средина - Вонр.проф. д-р Страхиња Трпевски
Селектирани теми од јавни објекти - Проф. д-р Анета Х. Поповска/
- Вонр.проф. д-р Михајло Зиноски
- Доц. д-р Мери Батакоја
Архитектонска критика - Проф. д-р Анета Х. Поповска
Теории во проектирањето - Проф. д-р Анета Х. Поповска
Архитектонска композиција 2 - Проф. д-р Митко Хаџи Пуља
Селектирани теми од објекти за колективно домување - Проф. д-р Минас Бакалчев/ Доц. д-р Саша Тасиќ
Селектирани теми од станбени објекти – Проф. д-р Минас Бакалчев/
Доц. д-р Саша Тасиќ
Градежни материјали – Проф. д-р Ана Тромбева Гаврилоска
Интегрирана заштита на градителско наследство - Проф. д-р Елизабета Касапова
Архитектонско истражување во областа на објектите за масовна посетеност – Вонр.проф. д-р Михајло Зиноски
Одржлив урбан развој - Вонр.проф. д-р Дивна Пенчиќ
Визии за современ град - Вонр.проф. д-р Слободан Велевски
Селектирани теми од стопански објекти - Вонр. проф. д-р Александар Радевски
Селектирани теми од индустриски објекти – Вонр. проф. д-р Александар Радевски/Доц. д-р Горан Мицковски
ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТИ
Листа на изборни предмети на интегрирани петгодишни студии од прв и втор циклус по архитектура, за зимскиот семестар во учебната 2014/2015.
СЕЛЕКТИРАНИ ТЕМИ ОД ЈАВНИ ОБЈЕКТИ
СЕЛЕКТИРАНИ ТЕМИ ОД ОБЈЕКТИ ЗА КОЛЕКТИВНО ДОМУВАЊЕ
СЕЛЕКТИРАНИ ТЕМИ ОД СТАНБЕНИ ОБЈЕКТИ
ИНТЕГРИРАНА ЗАШТИТА НА ГРАДИТЕЛСКО НАСЛЕДСТВО
АРХИТЕКТОНСКО ИСТРАЖУВАЊЕ ВО ОБЛАСТА НА ОБЈЕКТИТЕ ЗА МАСОВНА ПОСЕТЕНОСТ
СЕЛЕКТИРАНИ ТЕМИ ОД ИНДУСТРИСКИ ОБЈЕКТИ
ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТИ И СТУДИJA ВО ЛЕТНИОТ СЕМЕСТАР ВО УЧЕБНАТА 2014/2015 ГОДИНА
ЛИСТА НА ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТИ ВО ЛЕТНИОТ СЕМЕСТАР ВО УЧЕБНАТА 2014/2015 ГОДИНА:
VIII семестар:
- Дизајн на мебел
проф. д-р Иванка Кировска
- Селектирани теми од јавни објекти
Доц. д-р Михајло Зиноски, Проф. д-р. Анета Христова-Поповска
- Теории во проектирањето
Проф. д-р Анета Христова-Поповска
- Архитектонска критика
Проф. д-р Анета Христова-Поповска
- Одржлив урбан развој
Доц. д-р Дивна Пенчиќ
- Соларна архитектура
Проф. д-р Виктор Пајвански
- Пластично обликување
Проф. м-р Елизабета Аврамовска
- Уметноста на новото време
Вон. проф. м-р Наташа Милованчев
X семестар
- Селектирани теми од станбени објекти
проф. д-р Минас Бакалчев
- Селектирани теми од објекти за колективно домување
проф. д-р Минас Бакалчев
- Архитектонска композиција 2
проф. д-р Митко Хаџи-Пуља
- Архитектонско истражување во областа на објектите за масовна посетеност
доц. д-р Михајло Зиноски
- Селектирани теми од јавни објекти
доц. д-р Михајло Зиноски,
проф. д-р Анета Христова-Поповска
- Селектирани теми од индустриски објекти
доц. д-р Александар Радевски
- Селектирани теми од стопански објекти
доц. д-р Александар Радевски
- Архитектонска критика
проф. д-р Анета Христова-Поповска
- Теории во проектирањето
проф. д-р Анета Христова-Поповска
- Одржлив урбан развој
доц. д-р Дивна Пенчиќ
- Планирање на градскиот сообраќај
проф. д-р Владимир Арсовски
- Визии за современиот град
доц. д-р Сободан Велевски
- Урбана реконструкција
проф. д-р Јасмина Сиљаноска
- Селектирани теми од областа на информатичките технологии во архитектурата
доц. д-р Огнен Марина
- Енергетски ефикасна архитектура
доц. д-р Страхиња Трпевски
- Итнегрирана заштита на градителско наследство
доц. д-р Елизабета Касапова
- Уметноста на новото време
вон. проф. м-р Наташа Милованчев
- Дизајн на мебел
проф. д-р Иванка Кировска
- Индустриски дизајн
проф. д-р Иванка Кировска
II Листа за студија во VIII семестар во учебната 2014/2015 година:
VIII1 Тема: Kуќа на гемиџиите: колективно домување- Велес
Тим:
- Проф. д-р Минас Бакалчев, раководител
- Асист. м-р Саша Тасиќ
VIII2 Тема: Вертикална спортска сала (вертикален гимназиум)
Тим:
- Доц. д-р Михајло Зиноски, раководител
- Проф. д-р Анета Христова-Поповска
VIII3 Тема: Урбан стопански парк
Тим:
- Доц. д-р Александар Радевски, раководител
- Пом. асист. Горан Мицковски
VIII4 Тема: Aрхитектонско урбанистички проект за урбан блок Центар- Скопје
Тим:
- Проф. д-р Владимир Арсовски, раководител