ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТИ
Листа на изборни предмети на интегрирани петгодишни студии од прв и втор циклус по архитектура, за зимскиот семестар во учебната 2014/2015.
СЕЛЕКТИРАНИ ТЕМИ ОД ЈАВНИ ОБЈЕКТИ
СЕЛЕКТИРАНИ ТЕМИ ОД ОБЈЕКТИ ЗА КОЛЕКТИВНО ДОМУВАЊЕ
СЕЛЕКТИРАНИ ТЕМИ ОД СТАНБЕНИ ОБЈЕКТИ
ИНТЕГРИРАНА ЗАШТИТА НА ГРАДИТЕЛСКО НАСЛЕДСТВО
АРХИТЕКТОНСКО ИСТРАЖУВАЊЕ ВО ОБЛАСТА НА ОБЈЕКТИТЕ ЗА МАСОВНА ПОСЕТЕНОСТ
СЕЛЕКТИРАНИ ТЕМИ ОД ИНДУСТРИСКИ ОБЈЕКТИ
ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТИ И СТУДИJA ВО ЛЕТНИОТ СЕМЕСТАР ВО УЧЕБНАТА 2014/2015 ГОДИНА
ЛИСТА НА ИЗБОРНИ ПРЕДМЕТИ ВО ЛЕТНИОТ СЕМЕСТАР ВО УЧЕБНАТА 2014/2015 ГОДИНА:
VIII семестар:
- Дизајн на мебел
проф. д-р Иванка Кировска
- Селектирани теми од јавни објекти
Доц. д-р Михајло Зиноски, Проф. д-р. Анета Христова-Поповска
- Теории во проектирањето
Проф. д-р Анета Христова-Поповска
- Архитектонска критика
Проф. д-р Анета Христова-Поповска
- Одржлив урбан развој
Доц. д-р Дивна Пенчиќ
- Соларна архитектура
Проф. д-р Виктор Пајвански
- Пластично обликување
Проф. м-р Елизабета Аврамовска
- Уметноста на новото време
Вон. проф. м-р Наташа Милованчев
X семестар
- Селектирани теми од станбени објекти
проф. д-р Минас Бакалчев
- Селектирани теми од објекти за колективно домување
проф. д-р Минас Бакалчев
- Архитектонска композиција 2
проф. д-р Митко Хаџи-Пуља
- Архитектонско истражување во областа на објектите за масовна посетеност
доц. д-р Михајло Зиноски
- Селектирани теми од јавни објекти
доц. д-р Михајло Зиноски,
проф. д-р Анета Христова-Поповска
- Селектирани теми од индустриски објекти
доц. д-р Александар Радевски
- Селектирани теми од стопански објекти
доц. д-р Александар Радевски
- Архитектонска критика
проф. д-р Анета Христова-Поповска
- Теории во проектирањето
проф. д-р Анета Христова-Поповска
- Одржлив урбан развој
доц. д-р Дивна Пенчиќ
- Планирање на градскиот сообраќај
проф. д-р Владимир Арсовски
- Визии за современиот град
доц. д-р Сободан Велевски
- Урбана реконструкција
проф. д-р Јасмина Сиљаноска
- Селектирани теми од областа на информатичките технологии во архитектурата
доц. д-р Огнен Марина
- Енергетски ефикасна архитектура
доц. д-р Страхиња Трпевски
- Итнегрирана заштита на градителско наследство
доц. д-р Елизабета Касапова
- Уметноста на новото време
вон. проф. м-р Наташа Милованчев
- Дизајн на мебел
проф. д-р Иванка Кировска
- Индустриски дизајн
проф. д-р Иванка Кировска
II Листа за студија во VIII семестар во учебната 2014/2015 година:
VIII1 Тема: Kуќа на гемиџиите: колективно домување- Велес
Тим:
- Проф. д-р Минас Бакалчев, раководител
- Асист. м-р Саша Тасиќ
VIII2 Тема: Вертикална спортска сала (вертикален гимназиум)
Тим:
- Доц. д-р Михајло Зиноски, раководител
- Проф. д-р Анета Христова-Поповска
VIII3 Тема: Урбан стопански парк
Тим:
- Доц. д-р Александар Радевски, раководител
- Пом. асист. Горан Мицковски
VIII4 Тема: Aрхитектонско урбанистички проект за урбан блок Центар- Скопје
Тим:
- Проф. д-р Владимир Арсовски, раководител