Предметнапрограмаод интегрирани петгодишни студии (студии од прв и втор циклус) студии по архитектура

3D МоделирањеII

4.15.8

Универзитет Св. Кирил и Методиј во Скопје

Институт за графички комуникации

Втор циклуснастудии

IV / 8

Број на ЕКТС

Доц. д-р Добре Николовски

Предусловзазапишување на

предметот

3D моделирање, Компјутерски помогнато архитектонско проектирање / CAADII

Цели напредметнатапрограма (компетенции):

се студентите на Архитектонскиот факултет целосно да ги користат компјутерите во нивната работа. За да може секој студент самостојно и кретативно да ги користи сметачите во проектирање на објектите потребно е претходно целосно да се запознае со компјутерската поддршка ориентирана кон графичко и проектно изразување.

Целта е студентите да стекнат со знаења за просторно компјутерски помогнато архитектонско проектирање / CAAD II и друго графичко компјутерско комуницирање, да можат да пристапат кон напредно тродимензионално моделирање и проектирање.

Со изучување и со примената на CAADпрограмските пакети (3DStudioи Artlantis), студентот ќе изготви целосна визуелизација и тродимензионален приказ на моделираниот архитектонски објект.

Содржина на програмата:

Едитор за работа во три димензии, припремни команди за формирање на цртеж. Операции со графички елелемти, копирање, растегнување, преместување, ротација, скалирање. Атмосфера, позадина, материјали, бои, текстури, светло, камера, виртуелен објект.

Тродимензионален приказ и комуникација во пакет. Алатки за цртање на архитектонски конструктивни елемнти. Библиотеки со просторни архитектонски симболи. Трансфер на податоци меѓу разни програмски пакети. Анимација, виртуелна реалност и панорама. Стекнување на напредни и продлабочени сознанија од програмските пакети (3DStudioиArtlantis)

Методи нa учење:

Наставата ќе се одвива со примена на современи аудиовизуелни средства како и со употреба на најнови верзии на програмските пакети. Предавањата ќе се одржуваат со примена на видео бим и персонален компјутер. Интерактивност на наставата ќе се обезбеди со припрема на одредена материја од страна на студентите како и преку нивни конкретни прашања на предавањата. Во иднина, секој студент на свој портабл компјутер, ќе ги повторува операциите кои ќе се изложуваат во текот на предавањето.

Најновите постигнувања од оваа област се следат преку посети на одредени проектни и други компјутерски организации, посета на саеми, пратење на стручна и друг вид техничка литература.

Вкупенрасположив фонд начасови

Распределбанарасположивотовреме

вежби(графички, аудиториски и индивидуални)

Начиннаоценување

Колоквиуми

0 бодови

Графички вежби 30

Програмска задача 30

60 бодови

Присуство на предавања 20 бодови

Присуство на вежби 20 бодови

40 бодови

до 50 бодови

од51 дo 60 бодови

од 61 до 70 бодови

од 71до 80 бодови

од 81 до90 бодови

од 91до 100 бодови

10(десет) (A)

41 бод

Основна: Авторизирани предавања: д-р К. Мангароски, 3DМоделирање / II, Скопје.

Проширена: Дозволена е употреба и на друга литература за целосно совладување на програмските пакети: 3DStudio и Artlantis. Покрај книги во печатен облик ќе се користат и материјали дадени од производителите на програмските пакети во електронски облик во .PDF формат. Софтверски пакети: Во предметот 3DМоделирање / II, главно ќе се користи 3DStudio и Artlantis.

Дозволена е употреба на секоја понова верзија на овие програмски пакети, како и на други нови подобри програмски пакети.

Дополнителналитература