Предметнапрограмаод интегрирани петгодишни студии (студии од прв и втор циклус) студии по архитектура

3D Моделирање

2.12.4

Универзитет Св. Кирил и Методиј во Скопје

Институт за графички комуникации

Прв циклуснастудии

II год./ 4 сем.

Број на ЕКТС

Проф. д-р Косто Мангароски

Предусловзазапишување на

предметот

Компјутерски помогнато проектирање (CAD/CAAD)

Цели напредметнатапрограма (компетенции):

Цел на предметот е студентите на Архитектонскиот факултет целосно да ги користат компјутерите во нивната работа. За да може секој студент самостојно и креативно да ги користи сметачите во проектирање на објектите потребно е претходно целосно да се запознае со компјутерската поддршка ориентирана кон графичко и проектно изразување. Целта е откако студентите ќе се стекнат со знаења за просторно компјутерски помогнато архитектонско проектирање (CAD/CAAD) и друго графичко компјутерско комуницирање, да можат да пристапат кон тродимензионално моделирање и проектирање. Со изучувањето и со примената на CAAD програмските пакети (3DStudio, и Artlantis), студентот ќе изготви целосна визуелизација и тродимензионален приказ на моделираниот архитектонски објект.

Содржина на програмата:

Употребата на сметачките машини во областа на графичкото комуницирање стана нормална и секојдневна појава. Компјутерското графичко изразување CAD (ComputerAidedDesign) и компјутерското архитектонско проектирање и дизајнирање CAAD (ComputerArchitecturalAidedDesign) е област која денес рутински се применува. Просторното цртање е брзо, прецизно и квалитетно, со голем број на опции. Студентот ќе се запознае со елементи на 3D графика и елементи на компјутерска тродимензионална слика. Можна е изработка на повеќе решенија, како и нивна проверка, тестирање и корекција во текот на нивната изработка. Компјутерското архитектонско проектирање, моделирање, и дизајнирање CAAD (ComputerArchitecturalAidedDesign). Програмски пакети (3DStudio и Artlantis) Инсталација, потребна машинска и програмска опрема, општ опис, основни функции и конфигурација на програмата. Едитор за работа во три димензии, припремни команди за формирање на цртеж. Операции со графички елементи, копирање, растегнување, преместување, ротација, скалирање. Атмосфера, позадина, материјали, бои, текстури, светло, камера, виртуелен објект. Тродимензионален приказ и комуникација во пакет. Алатки за цртање на архитектонски конструктивни елементи. Библиотеки со просторни архитектонски симболи. Трансфер на податоци меѓу разни програмски пакети. Анимација, виртуелен реалност и панорама.

Методи нa учење:

Наставата ќе се одвива со примена на современи аудиовизуелни средства како и со употреба на најнови верзии на програмските пакети Предавањата ќе се одржуваат со примена на видео бим и персонален компјутер. Интерактивност на наставата ќе се обезбеди со припрема на одредена материја од страна на студентите како и преку нивни конкретни прашања на предавањата. Во иднина, секој студент на свој портабл компјутер, ќе ги повторуваоперациите кои ќе се изложуваат во текот на предавањето. Почетната вежба се држи аудиториумски, со давање на заеднички воведни објаснувања. Останатите вежби се држат по мали групи. Секој студент одделно изготвува задолжителни графички задачи со примена на компјутер. При ова, со секој студент одделно се држи индивидуална настава. На крај од секоја задача секој студент го согледува резултатот на својот труд преку презентирање на истиот. Најновите постигнувања од оваа област се следат преку посети на одредени проектни и други компјутерски организации, посета на саеми, пратење на стручна и друг вид техничка литература.

Вкупенрасположив фонд начасови

75часови

Распределбанарасположивотовреме

вежби(графички, аудиториски и индивидуални)

Начиннаоценување

Колоквиуми 2 (30+30бодови)

60 бодови

Графички вежби 30

30 бодови

Присуство на предавања 5 бодови

Присуство на вежби 5 бодови

10 бодови

до 50 бодови

од51 дo 60 бодови

од 61 до 70 бодови

од 71до 80 бодови

од 81 до90 бодови

од 91до 100 бодови

10(десет) (A)

41 бод

Основна: Авторизирани предавања: д-р К. Мангароски, “Компјутерски помогнато архитектонско проектирање (CAD/CAAD)”, Скопје, 2008 година. Проширена: Дозволена е употреба и на друга литература за целосно совладување на програмските пакети: AutoCAD и ArchiCAD. Покрај книги во печатен облик ќе се користат и материјали дадени од производителите на програмските пакети во електронски облик во .PDF формат. Софтверски пакети: Во предметот Компјутерски помогнато проектирање (CAD/CAAD) главно ќе се користи AutoCAD и ArchiCAD. -Дозволена е употреба на секоја понова верзија на овие програмски пакети, како и на други нови подобри програмски пакети.

Дополнителналитература